Питання перспективи децентралізації на Львівщині обговорили на зустрічі з Яном Томбінським

27.05.2016
Питання перспективи децентралізації на Львівщині обговорили на зустрічі з Яном Томбінським

Усі із 15 новостворених об’єднаних територіальних громад Львівщини, які мають прямі бюджетні відносини з Києвом, отримали не лише чималі державні кошти на свій розвиток, а й значні фінансові надходження з інших джерел. Про це йшлося під час круглого столу «Децентралізація: досвід Європи -- перспективи України» за участі посла Європейського Союзу в Україні Яна Томбінського, керівництва Львівської ОДА, Офісу реформ у Львівській області, експертів, представників об’єднаних територіальних громад Львівщини. Від Львівської обласної ради присутній на зустрічі був керуючий справами ЛОР Валентин Харлов.

Як розповів перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський, ОТГ Львівщини у 2016 році з різних джерел мають можливість отримати на свій розвиток майже 416 млн. грн.. Він також підкреслив, що за час свого існування ОТГ не скоротили жодного працівника і не закрили жоден освітній чи культурний заклад. Щодо подальшого створення ОТГ на Львівщині, то 10 із них уже ініціювали об’єднання, ще у 73 триває обговорення. Усього, згідно з проектом перспективного плану, в області планується створити ОТГ.  

Ян Томбінський у своєму виступі наголосив, що при проведенні реформи з децентралізації слід звертати увагу на те, щоби вона не призвела до дефрагментації України, а нові громади передусім повинні дбати про те, щоби спрямовувати кошти на свій розвиток. На його думку, вони передусім мають інвентаризувати своє майно і оптимізувати зусилля щодо утримання соціально-культурної та освітньої сфери.

Ян Томбінський нагадав про те, які програми має Євросоюз та інші міжнародні донори для підтримки України. Водночас він сказав, що наша держава і сама повинна виділяти кошти на підтримку об’єднаних громад і дати їм змогу самим заробляти на себе. Зокрема, віддавши у власність ОТГ землю за межами населених пунктів. Як підкреслив Ян Томбінський, ЄС уже тричі давав Україні гроші на створення земельного кадастру, але народні депутати України щоразу відмовлялися віддавати землю за межами населених пунктів у власність місцевих органів влади, оскільки після цього вони втратять можливість розряджатися цією землею.

Провідний науковий співробітник Інституту регіональних досліджень ім.. М.Долішнього Петро Жук, який є партнером влади і Офісу реформ у проведенні реформи з децентралізації, припустив, що добровільного об’єднання громад уже завершується. Тож, на його думку, скоро його доведеться здійснювати примусово або ж стимулювати цей процес більшою фінансовою допомогою з боку держави.

Керівники ОТГ Львівщини у своїх виступах зупинилися на успіхах і проблемах своїх громад. Так, голова Заболотцівської ОТГ Марія Дискант та голова Грабовецької ОТГ Богдан Барабаш хотіли би розширити свої громади і попросили сприяння у цьому Офісу реформ. Голова Ходорівської ОТГ Олег Коцовський хотів би уже мати від держави субвенцію на свою громаду, бо без неї жити важко. Оскільки ця громада створена у цьому році, то прямі бюджетні відносини з Києвом вона матиме лише з 2017 року. Голова найсильнішої фінансово Новокалинівської ОТГ Богдан Юзвяк розповів про те, що його громада основні свої зусилля зосередила на розвитку малих сіл, аби створити там комфортні умови для проживання. Він вважає, що це зупинить відтік населення від села до міста і зробить його громаду більш успішною.