Керівництво області зустрілося із заступниками міністрів закордонних справ Вишеградської четвірки

25.02.2016
Керівництво області зустрілося із заступниками міністрів закордонних справ Вишеградської четвірки

На початку зустрічі Олег Синютка подякував європейським лідерам за підтримку України у війні за територіальну цілісність держави: "Російська армія була зупинена на Сіверському Донці тому що її зупинила українська армія і тому що Європа і весь цивілізований світ підтримав Україну".
Олександр Ганущин подякував міністрам, що вони відвідали Львівщину і запросив бо більш тісної співпраці. "Транскордонна співпраця є дуже важливою для Львівщини у всіх сферах, зокрема і в енергетиці та енергозбереженні. Адже енергонезалежність це складова незалежності в цілому," — зазначив Олександр Ганущин.

З української сторони в зустрічі також взяли участь перший секретарПредставництва МЗС України у Львові Тарас Жолубак, голова постійної комісії з питань будівництва, житлово-комунального господарства, енергоефективності, альтернативної енергетики, промисловості та інвестиційної політики Богдан Гагалюк та голова постійної комісії з питань ПЕК, транспорту, перевезень та зв'язку Михайло Сидорович.
Вишеградську групу представляли: з чеської сторони молодший заступник Міністра закордонних справ Чеської Республіки Ярослав Лудва та Надзвичайний і Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні Іван Почух, зі словацької сторони державний секретар Міністерства закордонних справ та європейських справ Словацької Республіки Ігор Слободнік та Надзвичайний і Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні Юрай Сівачек, з польської сторони заступник державного секретаря з питань східної політики та безпеки Міністерства закордонних справ Республіки Польща Марек Зюлковскі та Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генрик Літвін і з угорської сторони державний секретар з питань політики безпеки та міжнародної співпраці Міністерства закордонних справ і торгівлі Угорщини Іштван Мікола та Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Ерно Кешкень.

Під час годинної розмови йшлося про те, що досвід Вишеградської групи необхідний для швидкого і ефективного впровадження реформ. Очільники області наголосили на тому, що Львівщина має те, чого сьогодні бракує Україні - стабільну політичну ситуацію. Львівщина перша область де запрацювала на нових стандартах поліція, перша область де створюється антикорупційне бюро. Говорилося також про інвестиційну привабливість регіону. Зокрема, наголошувалося на необхідності залучати новітні технології в нафтовидобуванні та відновлювальній енергетиці.

Також очільники області попросили Вишеградську четвірку підтримати безвізовий режим між Україною та ЄС і євроінтеграційні прагнення України в цілому.

Представник Чеської Республіки (яка зараз головує у Вишеградській групі) молодший заступник Міністра закордонних справ Чеської Республіки Ярослав Лудва, запевнив керівництво області, що всі члени Вишеградської групи підтримують відновлення територіальної цілісності України. Окрім того, він зазначив, що від України очікують, що Уряд подолає всі виклики і проблеми, які стоять перед державою, а ЄС та Вишеградська четвірка готові в цьому допомагати.

Члени Вишеградської групи вважають, що їхньої допомоги не достатньо для цілої України, тому вони зараз обирають кілька областей на яких сконцентрують свою увагу.

 

Вишеградська група (Вишеградська четвірка) — угрупування чотирьох центральноєвропейських країн: Польщі, Чехії, Угорщини і Словаччини. З'явилась унаслідок зустрічі президентів Польщі Леха Валенси і Чехословаччини Вацлава Гавела та прем'єра Угорщини Йожефа Антала 15 лютого 1991 року в угорському місті Вишеград, після ухвалення Вишеградської декларації. Головною метою була названа інтеграція до євроатлантичних структур.

Наприкінці 2004 року президент Польщі Александр Квасневський зазначив, що Вишеградська група може виступати зі спільними ініціативами, які стосуватимуться політики ЄС щодо її східних сусідів, у тому числі України, і мати істотну роль в побудові площини європейських цінностей.

10 червня 2005 році прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко зустрілася в місті Пулави(Польща) з прем'єр-міністрами країн «Вишеградської четвірки». Були обговорені питання енергетичної співпраці, зокрема, пов'язані з розвитком нафтових та газових магістралей, а також у сфері транспортування електроенергії.

У січні 2006 року міністр оборони України Анатолій Гриценко взяв участь у зустрічі міністрів оборони країн Вишеградської групи в Будапешті. Він звернувся до своїх колег з проханням надати Україні методичну й експертну підтримку щодо набуття членства в НАТО.

У листопаді 2014 року на зустрічі в Братиславі Президент України Петро Порошенко та президенти країн Вишеградської четвірки домовились про започаткування нового формату співробітництва, зокрема постійної взаємодії на рівні міністрів закордонних справ та оборони країн Вишеградської четвірки та України.

У грудні 2014 року Президент України Петро Порошенко під час зустрічі з делегацією країн Вишеградської групи в Києві висловив сподівання, що Вишеградська четвірка зміниться з V4 на V5 за участю України.Міністр закордонних справ Польщі Гжегож Схетина заявив, що Польща підтримає Україну, якщо вона захоче вступити до «Вишеградської четвірки».

21 червня 2015 року в ході засідання начальників генеральних штабів країн «Вишеградської четвірки», в якому також взяв участь начальник Генштабу України Віктор Муженко, було заявлено про намір поглибити військову співпрацю з Україною.