Розвиток лісової галузі потребує використання сучасних підходів з урахуванням європейської та світової практик, – керівник «Галсільлісу» Володимир Мельник

18.01.2018
Розвиток лісової галузі потребує використання сучасних підходів з урахуванням європейської та світової практик, – керівник «Галсільлісу» Володимир Мельник

Про стратегію розвитку, реформування та функціонування лісової галузі говоримо з генеральним директором обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» Володимиром Мельником.

- Пане Володимире, відколи Ви очолюєте обласне комунальне лісогосподарське підприємство «Галсільліс»? Чи є вже напрацьована стратегія його розвитку? Розкажіть коротко про себе.

- «Галсільліс» фактично очолюю з січня 2017 року. Спочатку виконував обов’язки генерального директора, а з березня – призначений на посаду генерального директора підприємства.

Трудову діяльність розпочав із грудня 1976 року. Після закінчення інституту працював на різних посадах у Стрийському лісгоспі, з 1987 року – директор Стрийського міжгосподарського лісгоспу, а з 2001 – директор Стрийського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс». Загалом мій стаж роботи у лісовій галузі – 40 років.

Стратегія розвитку напрацьована. І крім підвищення економічних показників, включає низку механізмів із покращення стану лісового господарства та забезпечення його сталого розвитку. У першу чергу – це розвиток розсадницької та лісокультурної справи, впровадження нової системи охорони та захисту лісу, створення лісомисливських лісництв, запровадження ефективної системи продажу необробленої деревини, оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, впровадження електронного обліку деревини з прив’язкою до системи електронного бухгалтерського обліку, рекреаційно-оздоровча діяльність тощо.

Крім того, важливим напрямком нашої діяльності є еколого-просвітницька робота, яка проводиться шляхом розширення мережі учнівських лісництв. Чимало запланованих кроків вже зроблено, проте багато ще заплановано реалізувати. Так, всі підприємства ОКС ЛГП «Галсільліс» використовують електронний облік деревини, проводиться лісовпорядкування гірських підприємств області та реалізація деревини на аукціонних торгах. Усі закупівлі проводяться публічно з використанням електронної системи ProZorro. Створений у 2017 році на базі Бескидського лісництва Славського ДЛГП «Галсільліс» «Лісівничо-екологічного просвітницький центр «Бескиди» став одним із призерів обласного огляду-конкурсу учнівських лісництв «Збережемо ліси Львівщини для нащадків».

Важливим у розвитку лісового господарства є питання фінансування галузі. Варто зазначити, що в 2017 році для забезпечення виконання поставлених завдань із загального фонду бюджету Львівської області виділено кошти на заходи з відновлення лісу у розмірі 1 млн грн. А для проведення лісовпорядкування та протипожежних заходів було виділено кошти з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища кошти у сумі 3,6 млн грн.

- Які головні економічні показники підприємства, які тенденції?

- Для мене як керівника головними економічними показниками є прибуток та рівень заробітної плати працюючих. Сьогодні спостерігається тенденція до зростання економічних показників та дохідної частини підприємств. Одним з факторів, що впливає на ріст економіки підприємств, є збільшення частки деревини, яка реалізується на аукціонних торгах, а також зростання вартості лісопродукції. Загалом упродовж 2017 року дочірні лісогосподарські підприємства ЛГП «Галсільліс» отримали чистий прибуток у розмірі 5,4млн грн, що на 63,6% перевищило показник 2016 року.

Щоквартально підвищується середньомісячна заробітна плата і відповідає середньообласному показнику. За 2017 рік дочірні лісогосподарські підприємства сплатили податків та обов'язкових платежів до бюджетів усіх рівнів на загальну суму 45,4 млн грн,що на 8,3 млн грн більше у порівнянні з 2016 роком. У тому числі сплачено рентної плани до місцевих бюджетів у розмірі понад 2,4 млн грн. При цьому в порівнянні з 2016 роком обсяги заготівлі деревини від усіх видів рубок знижено на 32%.

Чи плануєте впроваджувати інші види діяльності, окрім заготівлі деревини, зокрема такі як заготівля лікарських рослин, розсадники декоративних рослин, бджільництво?

- Дочірні лісогосподарські підприємства «Галсільліс», крім заготівлі деревини в порядку рубок головного користування, розвивають побічне лісове користування, а також використання корисних властивостей лісу для рекреаційних цілей.

Крім цього, йде постійне збільшення площ розсадників для вирощування як лісового, так і крупномірного декоративного садивного матеріалу для подальшої його реалізації. У 2017 році продовжено роботи з будівництва теплиць для вирощування садивного матеріалу із закритою та відкритою кореневою системою у Радехівському, Турківському та Сколівському районах. На 2018 рік заплановано будівництво нових об’єктів для вирощування садивного матеріалу, а також для рекреаційно-оздоровчих потреб населення.

Планується розвиток і мисливського господарства на платній основі з відрахуванням 50% прибутку на сільські ради. Більшість дочірніх підприємств утримують пасіки та проводять заготівлю меду. Додатковим джерелом доходу підприємств ОКС ЛГП «Галсільліс» є отримання надходжень від заготівлі малини, ожини, чорниці, грибів тощо.

В Україні стартувала реформа лісової галузі. Яке Ваше бачення її? Як вплине реформа на підприємство?

- На мою думку, схвалена стратегія вимагає фахового доопрацювання та повинна відображати загальнонаціональні інтереси з урахуванням європейського напрямку розвитку України. Рішення про створення єдиного підприємства в Україні суперечить принципам децентралізації влади, регіональним особливостям ведення лісового господарства, не враховує інтересів місцевих громад, можливості наповнення місцевих бюджетів тощо. При цьому загальні принципи ведення лісового господарства залишаються незмінними.

У багатьох районах сесії районних рад прийняли мораторій на вирубку новорічних ялинок. Чи раціональне таке рішення, оскільки під лініями електропередач (ЛЕП) все ж необхідно проводити такі вирубки?

- Я не прихильник вирубування молодих дерев, але крім ЛЕП, новорічні ялинки можна заготовляти при проведенні рубок формування та оздоровлення лісів та на спеціально створених плантаціях. Перспективним є вирощування дерев для новорічних ялинок із закритою кореневою системою. Тому рішення про заборону вирубки ялиці білої на новорічні ялинки вважаю нераціональним, оскільки це не зупиняє місцеве населення проводити їх незаконну вирубку, а відповідно – не сприяє збереженню виду. Кращим варіантом є забезпечення можливості населенню виписати ялинки на підприємстві за помірними цінами. Це дозволить отримати додатковий дохід як лісогосподарському підприємству так і місцевому населенню.

Як Ви оцінюєте можливість створення заповідних територій на Передкарпатті? Така ідея вже неодноразово обговорювалася у широких колах, однак не була реалізована.

- Я підтримую розвиток мережі територій та об’єктів природно-заповідного фонду України як одного з напрямків екологічної політики країни. Як підтвердження цьому, у 2017 році нами погоджено входження до складу НПП «Бойківщина» земель Турківського ДЛГП «Галсільліс» загальною площею понад 4 тис га. Загалом близько 8% площі території підприємства віднесено до природо-заповідного фонду. При цьому в Європі цей показник знаходиться в межах 20%.

Громади гірських та передгірських територій Львівщини завжди жили з дарів лісу. У час УПА ліс був домівкою для патріотів, а в теперішній час ліс є чи не єдиним джерелом заробітку горян. То ж які механізми Ви б запропонували для ширшого залучення горян до лісогосподарської діяльності?

- Наше підприємство часто залучає місцеве населення на договірній основі при проведенні лісогосподарських заходів. Це, в основному, лісорозсадницькі та лісокультурні роботи. Крім того, населення має право заготовляти березовий сік, ягоди та гриби для власних потреб.

Враховуючи децентралізацію влади, а також те, що рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів є одним з джерел формування місцевих бюджетів, можна стверджувати, що лісогосподарські підприємства сприяють поліпшенню добробуту громадян. Згідно з рішенням Львівської обласної ради №186 від 7 червня 2016 року «Про погодження лімітів і затвердження ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів при заготівлі другорядних лісових матеріалів та здійсненні побічних лісових користувань» 50% рентної плати сплачується на рахунки місцевих рад. Так, у 2017 році на рахунки місцевих рад області нашими підприємствами сплачено понад 320 тис грн рентної плати від побічного користування лісом (малина, чорниця, ожина, гриби). 

Побутує така думка, що велика кількість лісопильних об’єктів, чи як кажуть пилорам, сприяє незаконним вирубкам. Чи Ви згодні з таким твердженням? Яка робота у цьому напрямку проводиться?

- Проблема діяльності незаконних лісопильних об’єктів сьогодні є досить серйозною. Як свідчить досвід, кількість незаконних рубок напряму пов’язана з кількістю несанкціонованих пилорам, оскільки на них переробляється крадений ліс. Втрати від діяльності таких пилорам зазнає не тільки лісове господарство, оскільки власники часто не оформлені як суб’єкти господарювання, там працюють неоформлені робітники та відсутні надходження до бюджетів усіх рівнів, а виготовлена продукція реалізується по всій території України. Доступу до таких об’єктів лісова охорона не має, тому можливості перевірити законність походження деревини тут немає. Якщо на кожній пилорамі постане питання походження деревини, то кількість незаконних вирубок знизиться до мінімуму.

Щодо нашої діяльності у цьому напрямку, то лісовою охороною підприємства постійно проводиться моніторинг кількості лісопильних об’єктів у населених пунктах, що прилягають до території лісового фонду. Підприємство співпрацює з правоохоронними органами, громадськими активістами, а у районах із великою кількістю пилорам створюються спеціальні рейдові бригади для охорони та захисту лісу, а також залучаються приватні охоронні фірми.

Чимало громадських організацій пильно стежать за Вашою роботою. Чи пропонують вони своє бачення розвитку лісової галузі? Чи надають пропозиції щодо покращення діяльності? Вони Ваші партнери чи опоненти?

- Підприємство співпрацює з громадянами у напрямку охорони лісу від незаконних рубок. Для підвищення рівня інформування громадськості про ліси та лісове господарство ОКС ЛГП «Галсільліс» функціонує сайт підприємства, де наведена та постійно оновлюється інформація про лісозаготівельну та лісогосподарську діяльність. Заплановано створення сайту для кожного дочірнього лісогосподарського підприємства.

Для посилення контролю громадськості проводяться роботи зі створення так званої карти якості лісів, де пересічний громадянин зможе відслідковувати місця заготівлі деревини та проведення лісогосподарських заходів.

Крім того, для забезпечення прозорості та належного громадського контролю при управлінні ОКС ЛГП «Галсільліс» діє громадська рада. На офіційному сайті опубліковано години прийому громадян керівництвом підприємства. Як громадська рада так і громадяни можуть надавати свої пропозиції щодо діяльності підприємства. Ці пропозиції розглядаються та враховуються у лісогосподарській діяльності.

Необхідно також зазначити, що дочірні лісогосподарські підприємства ОКС ЛГП «Галсільліс» надають допомогу армії, а також сільським громадам деревиною та виробами з неї. Так, з початку року для потреб територіальних сільських громад (погорільцям, одиноким, малозабезпеченим, воїнам АТО, на ремонт церков) комунальними лісогосподарськими підприємствами ОКС ЛГП «Галсільліс» було відпущено понад 370 м3 деревини.

Як Ви думаєте, скільки часу потрібно, щоб лісова галузь запрацювала на повну силу? Та від кого це залежить, що потрібно для цього зробити?

- Розвиток лісової галузі потребує використання сучасних підходів з урахуванням європейської та світової практик. У комунальних лісах області необхідне впровадження результатів наукових досліджень та виробничого досвіду із застосуванням наближеного до природи лісівництва. При впровадженні вибірково-поступової системи рубок необхідно забезпечити розширення мережі лісових доріг із врахуванням інтересів місцевих громад.

Щодо термінів – то цей процес є тривалим і постійним, оскільки лісогосподарське виробництво потребує постійної праці з дотриманням лісівничих та екологічних вимог.