У Самбірському лісгоспі відбувся семінар щодо проблем всихання соснових насаджень та шляхів їх вирішення

27.10.2017
У Самбірському лісгоспі відбувся семінар щодо проблем всихання соснових насаджень та шляхів їх вирішення

26 жовтня у Комарнівському лісництві ДП «Самбірський лісгосп» відбувся виїзний семінар щодо проблеми всихання соснових насаджень та шляхи їх вирішення.  

Даний захід був спрямований на обговорення проблеми всихання соснових насаджень та недопущення їх подальшого розповсюдження на нових площах.  

Для початку лісничий Комарнівського лісництва Залога Михайло ознайомив присутніх про площу ушкоджених соснових ділянок. Як зазначив він в основному проблема торкнулася ділянки Комарнівського лісництва. Переважно всихання сосни звичайної носить куртинний характер, проходить пожовтінням та почервонінням хвої з подальшим опаданням гілок та облітанням кори. Причиною всихання вважають стовбурних шкідників, грибів і пов’язують їх із зміною клімату, мікрокліматичних та гідрологічних показників лісів. 

Директор підприємства Ігор Ярема ознайомив учасників з основними місцями локації пошкоджених дерев. На прикладі хвойних дерев Комарнівського лісництва він продемонстрував стан пошкоджень гілок і кори дерев, зазначивши, що основними причинами загибелі соснових дерев є стовбурні шкідники та грунтові збудники і переважно найчастіше проходить в чистих насадженнях сосни звичайної. 

«Проблема зараження соснових насаджень шкідниками в нас, ще не значно поширена, але це вже проблема, яка потребує негайного вирішення, як в нашому підприємстві так і країні загалом. Адже стрімке всихання хвойних дерев поширене не тільки на Львівщини і на це не треба закривати очі. Якщо ми вчасно не відреагуємо, і не будемо проводити в повному об’ємі всі необхідні санітарні заходи, то проблема стане ще більш глобальнішою, ніж є на сьогоднішній час»,- наголосив директор. 

На даний час існує проблема, і треба шукати шляхи її вирішення. Якщо раніше хворіли переважно перестиглі ліси, то зараз хвороба поширилась і на молодняки. Та і це не дивно, адже шкідники не могли б так масово розмножуватися якби не глобальні кліматичні зміни, забруднення середовища, що не а би як послаблює імунітет насаджень. У деревостанах ослаблених під впливом несприятливих природних або антропогенних чинників, підвищується чисельність стовбурних комах-переносників грибів, завдяки яким гриби одержують можливість проникнення у дерево обминаючи захисну кору. Зрозуміло, що раніше зими були морозні і всі личинки відкладені шкідниками в корі дерев гинули і масштаби захворювання дерев були не значні, то зараз це вже проблема масштабніша та загрозливіша.

Як вийти з цієї ситуації? Насамперед локалізувати вже заражені ділянки, щоб не дати поширитися шкідникам. Де є необхідність - необхідно проводити вибірково та суцільно - санітарні рубки, які дадуть змогу врятувати ще придатну для подальшої переробки деревину та не дати можливість розповсюдитись шкідникам на нових площах.

Громадськість неоднозначно відноситься до лісогосподарських заходів, часто не розуміючи їх доцільність. Тому, насамперед потрібне розуміння і підтримка самої громадськості, людей. Слід зрозуміти, що господарська діяльність включає в себе не тільки рубки головного користування, які проводяться в зрілих деревостанах, а ще й застосовуються рубки догляду за лісом та санітарні рубки. Санітарні рубки проводяться з метою оздоровлення лісів, запобігання їх захворювання і пошкодження. А тому необхідно вжити термінових та невідкладних заходів з ліквідації і запобіганню поширенню шкідників, які спричиняють до всихання лісу. 

По завершенню семінару директор підприємства закликав органи місцевого самоврядування та громадськість не стояти осторонь, не бути байдужими до проблем лісового господарства, а насамперед до проблем всихання дерев.