Олександр Ганущин: Досвід зупинення незаконного будівництва в Тустані мав би увійти в хрестоматію

09.12.2015
Олександр Ганущин: Досвід зупинення незаконного будівництва в Тустані мав би увійти в хрестоматію

Сьогодні,9 грудня, у Львівській обласній радіголова обласної ради Олександр Ганущин та  директор державного історико-культурного заповідника «Тустань» Андрій Котлярчук розповіли про те, як п’ять років судової боротьби та півтора року очікування на виконання рішення суду завершились безпрецедентною для України перемогою на користь збереження національної культурної спадщини в інтересах держави.

Голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин поінформував журналістів про те, що вдалося пережити впродовж тих довгих п’яти років аж дотепер, коли маємо успішний фінал – зупинення незаконного будівництва в комплексній охоронній зоні пам’ятки археології національного значення Городище літописного міста «Тустань», знесення фундамента.

На думку Олександра Ганущина, цей досвід мав би увійти в хрестоматію, коли люди взяли боротися і завершили цю боротьбу. Розпочалася ця історія в далекому 2010 році, коли в принципі було так, якщо фундамент стоїть, то буде стояти і сама будова. Однак Тустань показала хорошу практику, яку можна вивчати. 

Олександр Ганущин зазначив: «Якщо абстрагувати на львівську ситуацію, то боротьба з незаконними забудовами тільки починається. У Тустані не дійшло до зведення будинку, бо були активні самі представники заповідника, і забудівельники зупинилися на фундаменті. Напевно, у Львові ситуація складніша. Я радий у першу чергу за представників Тустані, які  відстояли це питання до кінця, за тих, хто це питання висвітлював, а також за тих, хто не дав цьому питанню «померти».  

Директор державного історико-культурного заповідника «Тустань» Андрій Котлярчук наголосив на тому, що у Тустані знесено незаконне будівництво на виконання рішення суду, тобто незаконне будівництво вдалося зупинити виключно правовими методами. Це успішний етап боротьби із забудовником, який, ігноруючи приписи управління охорони  культурної спадщини Львівської обласної державної адміністрації, прокуратури та міліції, споруджував готель та змінив русло потоку в підніжжі унікальної пам’ятки археології.

Зараз у планах заповідника – повернути змінене русло потоку і пошкоджену територію до первісного вигляду та унеможливити будь-які незаконні  дії щодо цієї археологічної пам’ятки у майбутньому. Сьогоднішній успіх – це приклад спроможності держави захищати національні інтереси від руйнівних амбіцій окремих осіб та зберігати культурну спадщину для нащадків.

Відзначимо, що місто-фортеця Тустань, як унікальний об’єкт культурної спадщини, культурне надбання України, має переспективи включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.